Jaukās meitenes netiek labos amatos (Grāmatas apskats)

Jaukās meitenes netiek labos amatos (Grāmatas apskats)

Nevienam nav noslēpums, ka virzība pa karjeras kāpnēm nav no tiem vieglākajiem uzdevumiem, taču nereti šķiet, ka sievietēm tas ir jo īpaši grūti. Kāpēc tā? Vai tiešām šeit ir runa par dzimumu diskrimināciju, vai arī problēma slēpjas krietni vien dziļāk? Atbildes uz šiem jautājumiem profesionālā biznesa konsultante Lūisa Frankela cenšas rast savā grāmatā “Jaukās meitenes netiek labos amatos”.

Skaidrs, ka sieviešu karjera zināmā mērā atšķiras no vīriešu kārtas pārstāvju karjeras, kaut vai ar to, ka vīriešiem tā rit daudz maz nepārtraukti, nekā tas ir sieviešu gadījumā. Taču, ja sievietes turpinās domāt, ka pieņemot vīriešiem piemītošo uzvedības stilu, tiks atrisinātas visas ar viņu karjeras virzību saistītās problēmas, tad viņām nāksies smagi vilties. Sabiedrībā ir pastāvoša kārtība, kas radusies laika gaitā, un prasa no katra dzimuma pārstāvjiem tiem raksturīgu uzvedības veidu, līdz ar to rodas jautājums – kur tad slēpjas tā problēma, kāpēc sievietēm karjerā neiet tik spoži? Atbilde ir pavisam vienkārša, taču ne tik vienkārši risināma.

Uzvedība, kas bija piemērota bērnībā, sievietes gados var likt tavai karjerai stagnēt, atslābt vai pat neizdoties. Veiksmes atslēga nav uzvesties kā vīrietim, kā tev varbūt varētu likties, bet gan drīzāk būt sievietei, nevis meitenei.

Proti, sievietes visos laikos ir audzinātas atšķirīgi no tā, kā bērnībā tikuši audzināti vīrieši, taču, pieaugot sieviešu vēlmei piedalīties “lielo puišu spēlītēs” (jo kā mēs zinām, agrāk sievietēm nebija raksturīgi strādāt algotu darbu), viņas atduras pret neskaitāmām psiholoģiskām barjerām, kuru pārvarēšana visbiežāk saistās ar bērnībā ieaudzinātu stereotipu laušanu, kas lielākajai daļai sieviešu nenākas viegli.

Kā zināms, viss, kur iesaistās vīrieši, ir zināmā mērā sports (spēle), kur kā neatņemama sastāvdaļa ir savstarpēja sacensība. Bizness arī tiek uzskatīts par sava veida spēli, tāpēc svarīgi ir izprast šīs spēles noteikumus, un viens no tādiem ir – ofisa politika.

Mēģināt izvairīties no ofisa politikas ir tas pats, kas mēģināt izvairīties no laikapstākļiem. Ja neesi iesaistīta ofisa politikā, tu nepiedalies spēlē, un, ja tu nepiedalies spēlē, tu nekādi nevari uzvarēt.

Skarbi, bet patiesi. Turklāt – atkal un atkal no jauna pierādās vairākuma darbinieku aplamais priekšstats par veiksmīgas karjeras nosacījumiem.

Tas ir tikai mīts, ka cilvēki tiek uz priekšu tikai tāpēc, ka daudz strādā. Patiesība ir tāda, ka neviens nav paaugstināts amatā tikai tāpēc, ka daudz strādājis. Pievilcība, stratēģiskā domāšana, attiecību veidošana, spēja darboties komandā ir tikai daži no blakus faktoriem, kas palīdz veidot veiksmīgu karjeru.

Grāmatas autore uzsver, ka zaudētas iespējas tikt ieceltai karjeru turpinošos amatos vai tikt paaugstinātai rodas, negribīgi izrādot savas spējas, baidoties runāt sapulcēs un strādājot tik daudz, ka aizmirstas izveidot attiecības, kas nepieciešamas ilgtermiņa panākumiem. Lai arī kā cilvēkiem tas nepatiktu, vai arī viņi negribētu to atzīt, tomēr prasme veidot attiecības varētu tikt uzskatīta par vienu no svarīgākajām.

Kad tev ir vajadzīgas attiecības, ir par vēlu tās veidot. Tev jāveido attiecības visu laiku un ar dažādiem cilvēkiem. Ja tu nepavadi piecus procentus dienas, veidojot attiecības, tu kaut ko dari nepareizi.

Protams, attiecību veidošanu nevajadzētu uzskatīt par vienīgo drošo soli pretim karjeras izaugsmei, jo galu galā, ja tas būtu vienīgais faktors, tad karjeras jautājumiem veltīt daudzās grāmatas būtu vienkārši lieki. Taču, kas attiecas tieši uz šo grāmatu, tā lasītāju iepazīstina ar 101 lielisku un praksē pielietojamu padomu, pēc kuriem vadoties, ir iespējams ja ne gluži nopelnīt vietu karjeras liftā, tad noteikti palielināt savu nozīmīgumu un autoritāti organizācijā. Lieliska šķita grāmatas praktiskās daļas sākumā pašas autores radītā pašnovērtējuma tabula, kuru izpildot, tā skaidri norādīs uz tām jomām, kuras prasa lielāku tavu uzmanību, lai turpmāk virzība pa karjeras kāpnēm tev noritētu jau daudz veiksmīgāk.

Par autoru

Lūisa P. Frankela psiholoģijas zinātņu doktore – grādu ieguvusi Dienvidkalifornijas Universitātē, ir strādājusi par licencētu psihoterapeiti. Dr. Frankela ir Amerikas Psiholoģijas asociācijas, Nacionālās referentu asociācijas un Personālvadības biedrību biedre. Viņa ir Corporate Coaching International prezident un ir starptautiski atzīta eksperte darbavietas uzvedības un sieviešu iespēju jomā. Papildus darbam ar vadītājiem Fortune 100 kompānijā Dr. Frankela ir pieprasīta referente, kas piedāvā padomus un praktiskus ieteikumus karjeras panākumu veicināšanai.

Dr. Frankela intervēta tādos žurnālos kā Fast Company un Enterpreneur un bieži citēta kā savas nozares eksperte izdevumos Fortune, Working Mother, Los Angeles Times un Miami Herald. Viņa ir grāmatas Overcoming Your Strenghts (žurnāls Fast Company 1997. gadā to nosauca par “gada labāko neizslavināto biznesa grāmatu”), kā arī darbu Women, Anger & Depression un Killing the Spirit autore.

Autors: Lūisa P. Frankela
Nosaukums: Jaukās meitenes netiek labos amatos
Izdevniecība: Zvaigzne ABC
Izdošanas gads: 2011
Tulkojums latviešu valodā: Ieva Austere
Redaktors: Rūta Koluža
Lappušu skaits: 270
ISBN: 978-9934-0-0758-3

 uzzini-cenu

Scroll To Top