Komandas motivācija un vadība (Grāmatas apskats)

Komandas motivācija un vadība (Grāmatas apskats)

Ja tev tūlīt pat uzdotu jautājumu – kādēļ tu strādā? Tu spētu uzreiz sniegt pārliecinošu un dziļi personisku atbildi? Kā mēs zinām, patiesa motivācija rodas tikai dziļi personisku jūtu rezultātā. Šis fakts vien padara ikviena vadītāja prasmi motivēt par kaut ko līdzīgu mākslai – par mākslu, kuru grūti aprakstīt, bet viegli sajust.

Komandas motivācija ir būtisks aspekts teju jebkurās uz sadarbību vērstās attiecībās. Šīs koncepcijas pamatā ir vairāki, ikvienai kompānijai nozīmīgi elementi, kur viens no tiem ir cilvēku vērtību sistēma. Mēs esam paraduši lasīt dažādus ētikas kodeksus, iekšējās kārtības noteikumus un visādi citādi aprakstošus un vienlaikus bezpersoniskus padomu krājumus, taču patiesībā piemēru nevar uzrakstīt – tas ir jārāda!

Nav nepieciešams vērtību sistēmu uzrakstīt vai gari un plaši pārspriest – jūsu vērtību sistēma izpaužas visā, ko darāt, un šīs vērtības komanda centīsies pārņemt,

neatkarīgi no tā vai tās ir labas, vai sliktas, bet, kā vadītājs, tu esi nemitīgi “zem lupas”, kas būtībā vadītāja darbu padara vēl izaicinošāku.

Kā otro svarīgo elementu var minēt kolektīvu. Nav noslēpums, ka izcili vadītāji cenšas piesaistīt tikai pašus labākos darbiniekus, turpretim slikti vadītāji tikai to vien dara, kā taupa naudu.

Stratēģiskā politika, kuras ietvaros tiek piesaistīts lētākais darbaspēks, ilgtermiņā kompānijai noteikti nesīs neveiksmi.

Taču bez piesaistīšanas, būtiski ir arī spēt šos profesionālos darbiniekus noturēt, kas no vadītāja prasa personisku pieeju teju katram darbiniekam, jo tiek uzskatīts, ka motivācijas programmas ir paredzētas visiem, bet piemērojamas tikai dažiem.

Komandas vadītājam katru dienu jāizrāda rūpes gan par komandas dalībniekiem, gan klientiem. Tas nozīmē vērtību skalā ierindot cilvēkus pirms darba un pirms peļņas,

kas nenoliedzami, ir svarīgs biznesa aspekts, taču pārāk daudz kompāniju ir apsēstas ar domu par naudu, vai pareizāk – ar izdevumu samazināšanu.

Patiesībā finanšu jautājums organizācijā parāda divus ļoti būtiskus aspektus. Kā to savā grāmatā atklāj Deivids Frīmentls, tas parāda vadības izpratni par naudas vērtību un uzticēšanās līmeni. Ja naudas taupīšanas nolūkos vadītājs, samazinādams izdevumus, kavē, nevis tieši otrādi – veicina strādājošo darbu, tad vadības izpratne par naudas vērtību ir greiza. Savukārt, naudas apjoms, kādu katrs strādājošais var iztērēt bez vadības atļaujas, sniedzot klientiem iespējami labāko servisu – norāda uz uzticības līmeni organizācijā. Ja naudas apjoms šajā ziņā ir niecīgs – tad attiecīgi tāds pats uzticības līmenis valda arī uzņēmumā.

Grāmatas autors liek tās lasītājam palūkoties uz vadītāja darbu kā mākslu, kas ir izaicinājumiem pilna, jo vadītājam ir jāstrādā tā, lai radītu komandas garu, kas būtībā ir netverama substance, bet kurai ir tik būtiska nozīmē organizācijas mērķu sasniegšanā.

Ja nav komandas gara, nav biznesa, tad ir tikai aukstas, nedzīvas ražošanas telpas un nebeidzamas iekārtu rindas.

Tāpēc vienmēr un visur atceries, ka vadītāja darbs ir saistīts ar cilvēkiem, nevis ar abstraktām figūrām, un, ja vēlies motivēt cilvēkus, daudz prātīgāk ir iepazīt viņus, nevis statistiku un zinātni.

Par autoru

Deivids Frīmentls ir dzimis Lielbritānijā vēl otrā pasaules kara laikā, taču, kad viņš sasniedza 18 gadu vecumu, viņa tēvs sacīja, ka viņi par Deividu ir rūpējušies 18 gadus, un ka turpmāk viņam jārūpējas par sevi pašam. Viņš tā arī darīja, kā rezultātā viņš devās uz Londonu, kur ieguva stipendiju, lai studētu ķīmiju Londonas Universitātē.

Ieguvis doktora grādu doktors Frīmentls nolēma pamest akadēmisko vidi un devās uz Ameriku, kur viņš uzsāka savas darba gaitas kompānijā Mars. Pēc tam, kad viņš aizgāja no Mars, viņa karjera gāja tikai augšup. Deivids paguva pabūt vadošajos amatos tādās kompānijās kā International Computers, Perkins Engines un visbeidzot British Caledonian Airways. Pēc četru gadu darba Bitish Caledonian Airways valdē Deivids tiek atlaists, kā rezultātā viņš nonāk uz ielas bez graša kabatā. Pajūk arī viņa pirmā laulība.

Tai vietā, lai sevi žēlotu un raudātu par dzīves netaisnību, Deivids apņemas savu dzīvi uzbūvēt atkal no jauna. Šīs apņēmības vadīts, viņš 1985. gadā publicē savu pirmo grāmatu ar nosaukumu Superboss, kas drīz vien kļūst par bestselleru. Kopš tā laika Deivids kopumā ir sarakstījis 16 grāmatas, no kurām piecas ir iekļuvušas starptautisku bestselleru sarakstos, savukārt trīs ir bijušas totālas izgāšanās.

2007. gadā viņš nodibina savu Lielbritānijā bāzētu konsultāciju uzņēmumu, taču lielāko daļu sava darba veic austrumos (Ķīnā, Indijā, Filipīnās). Sasniedzis 67 gadu vecumu viņš nolemj doties pensijā un pārcelties uz dzīvi Filipīnās, bet tas viņam lāga neizdodas, jo savā cienījamā vecumā viņš joprojām aktīvi turpināja uzstāties un vadīt motivējošus seminārus visiem interesentiem. 2010. gadā, dažus mēnešus pēc savas pēdējās grāmatas Wanted izdošanas, veselības komplikāciju dēļ Deivids Frīmentls 70 gadu vecumā mirst.

Autors: Deivids Frīmentls
Nosaukums: Komandas motivācija un vadība
Izdevniecība: Zvaigzne ABC
Izdošanas gads: 2006
Tulkojums latviešu valodā: Kristīne Lapiņa
Lappušu skaits: 128
ISBN: 9984-37-444-0

 uzzini-cenu

Scroll To Top