Nokļūt līdz Jā (Grāmatas apskats)

Nokļūt līdz Jā (Grāmatas apskats)

Skaidrs, ka sarunu vešana teju vienmēr ietekmē cilvēku savstarpējās attiecības, lai gan tam tā nevajadzētu būt, tomēr tā tas notiek ikreiz, kad mums ir jāuzsāk sarunas par nepatīkamām tēmām, vai vienkārši jāvienojas par noteiktu kārtību. Šādos brīžos nereti cilvēki uztver to kā uzbrukumu viņu personībai, kā rezultātā cilvēki ieņem nelokāmu pozīciju attiecībā uz konkrēto jautājumu, tādā veidā saprātīgu vienošanos padarot par nesasniedzamu mērķi.

Tai vietā, lai katra puse dzelžaini iekrampētos savā pozīcijā, principiāla sarunu vešanas metode, kura aprakstīta šajā grāmatā, paredz vienošanos, kas balstītos uz objektīviem kritērijiem. Principiālā sarunu vešana parāda, ka jūs iegūstat to, uz ko jums ir tiesības, un joprojām paliekat godīgs. Taču man uzreiz ir jāatzīmē, ka šeit nav runa par kompromisa meklēšanu, jo kā tas jau vairākkārt ir pierādījies – kompromisa sasniegšana nozīmē to, ka rezultātā abas puses iegūst to, ko nevienu brīdi nav vēlējušās, jo galu galā

Sarunu pamatproblēma ir nevis konfliktējošās pozīcijas, bet konflikts starp katras puses vajadzībām, vēlmēm, rūpēm un bailēm.

Kā jau noskaidrojām, sarunu vešana kādā brīdī var kļūt par ļoti lielu saspīlējumu cilvēku savstarpējās attiecībās, tāpēc tas ir tikai normāli, ka mēs visiem spēkiem cenšamies šīs attiecības saglabāt. Taču autori norāda uz to, ka

Jebkuras sarunas, kur vispirms tiek domāts par attiecībām, riskē novest pie paviršas vienošanās.

Jo šāda vienošanās pēc būtības paredz piekāpšanos no vienas puses un savu prasību uzspiešanu no otras. Šādu vienošanos ne pie kādiem apstākļiem nevar nosaukt par iespējami labāko. Taču kas tad īsti ir tas, kas nodrošina panākumus sarunu vešanā? Izrādās, ka tā nav nedz lielāka vara, nedz arī spēja lieliski apvārdot sarunās iesaistītos, bet gan tava alternatīva gadījumā, ja vienošanās neizdodas.

Lielākās problēmas sarunu vešanā rodas tad, kad mēs cenšamies visiem spēkiem panākt vienošanos, kaut vai ar kompromisu meklēšanu vai kādas puses piekāpšanos, taču tā ir viena no lielākajām kļūdām, kuru pieļauj ne mazums sarunu vedēju.

Ja neesat rūpīgi pārdomājis, ko darīsiet, ja neizdosies panākt vienošanos, jūs vedat sarunas ar aizvērtām acīm.

Turpretim, jo labāka jūsu alternatīva, jo lielāks jūsu spēks, un šādos apstākļos ir vieglāk pārtraukt sarunas, ja zināt, kurp ejat.

Nevar noliegt, ka grāmata kaut kādā mērā stāsta par visiem sen zināmām patiesībām, taču tā ir unikāla ar to, ka tā ļauj mums saskatīt daudzās sarunu vešanas taktikas, kuras citādi mums paslīd garām. Šādu sarunu vešanas metožu pārzināšana noteikti dos zināmu priekšrocību, jo tu varēsi pielāgoties sarunu partnerim, bet, lai tas būtu iespējams, visu svarīgākā prasme, kas jāapgūst, bez šaubām ir prasme klausīties.

Kad otra puse jūtas, ka jūs viņus dzirdat, viņiem ir lielāka nosliece klausīties jūsos.

Šāda saskaņa nenoliedzami ir liels solis pretim konstruktīvai sarunai un paredz abpusēji izdevīgu vienošanos, kas balstās uz abu pušu interešu saskaņošanu.

Grāmatas paveiktais

Šī grāmata tika radīta Hārvardas Universitātes sarunu vešanas projekta ietvaros, kurā tika strādāts pie sarunu vešanas problēmām, attīstot un izplatot sarunu vešanas un mediācijas uzlabotās metodes. Projekta rezultātā ir izstrādātas izglītības un apmācību programmas jomu speciālistiem. Grāmata “Nokļūt līdz Jā” ir pārdota vairāk nekā divu miljonu eksemplāru apjomā visā pasaulē vairāk nekā divdesmit valodās. Visā pasaulē šī grāmata ir atzīta kā visiedarbīgākais un praktiskākais padomdevējs sarunu vešanā un ir palīdzējusi miljoniem cilvēku sasniegt abpusējus panākumus konstruktīvās sarunās.

Par autoru

Rodžers Fišers ir dzimis 1922. gada 28. maijā un ir pazīstams kā sarunu vešanas un konfliktu menedžmenta eksperts. Pēc dienesta gaisa spēkos Otrā pasaules kara laikā Fišers Averela Harimana vadībā strādāja Parīzē pie Māršala plāna. Pēc zinātniskā grāda iegūšanas Hārvardas universitātē tiesību jomā viņš ieguva darbu juristu birojā Covington & Burling kur viņš risināja vairākas lietas Savienoto valstu Augstākajā tiesā un bija padomdevējs starptautiskos strīdos.

1958. gadā Rodžers Fišers atgriezās Hārvardas universitātē, ieguva doktora grādu un palika tur par pasniedzēju līdz pat 1992. gadam. Šajā laikā viņš nodibināja Hārvardas Sarunu vešanas projektu, kas nodarbojās ar sarunu vešanas mākslas izzināšanu un pilnveidi. Laikā no 1980. līdz 1990. gadam Hārvardas Sarunu vešanas projektā iesaistītie ne tikai pilnveidoja sarunu vešanas metodoloģiju, bet reāli risināja dažāda veida sarunu vešanas procesus visā pasaulē, saistībā ar miera nodrošināšanu, ķīlnieku atbrīvošanu, diplomātiskām vienošanās, kā arī komerciāliem un tiesību strīdiem. Daži no Rodžera nozīmīgākajiem veikumiem ir ķīlnieku atbrīvošanas sarunu vešana Irānā un vairāku gadu ilgušā robežu konflikta atrisināšana Ekvadorā 2000. gadā.

Autori: Rodžers Fišers un Viljams Juri
Nosaukums: Nokļūt līdz Jā
Izdevniecība: Arka
Izdošanas gads: 2008
Redaktors: Antra Lezdiņa
Lappušu skaits: 256
ISBN: 978-9984-34-269-6

 uzzini-cenu

Scroll To Top