Bagātais tētis, nabagais tētis (Grāmatas apskats)

Bagātais tētis, nabagais tētis (Grāmatas apskats)

Tā ir grāmata, kura noteikti pelnījusi titulu “personīgo finanšu klasika”, citādi tā nespētu piedzīvot neskaitāmas atkārtotas tirāžas kopš tās pirmās iznākšanas 1997. gadā. Esmu pārliecināts, ka tā ir mainījusi tūkstošiem cilvēku dzīves visā pasaulē, tajā skaitā arī manu.

Pirmo reizi “tikšanās” ar šo grāmatu man bija laikā, kad vēl mācījos vidusskolā. Vēl gluži kā vakar atceros, tas bija pirms grūtās ieskaites par satversmi mācību priekšmetā “Politika”. Kāds mans klasesbiedrs tai vietā, lai gatavotos ieskaitei, lasīja šo violetīgo grāmatu, kas negaidīti piesaistīja arī manu uzmanību – tā bija grāmata “Bagātais tētis, nabagais tētis”. Kāpēc negaidīti? Jo līdz tam, lai neteiktu, ka nelasīju nemaz, lasīju ļoooti reti.

Palūdzu klasesbiedram atļauju to pašķirstīt. Neko daudz nesaprotot, tomēr ļoti ieintriģēts nosolījos šo grāmatu kādu dienu izlasīt. Tas nenotika vēl tuvākos divus gadus, līdz es iestājos augstskolā, kur nejauši noritēja mana atkal sastapšanās ar šo minēto grāmatu. Faktiski visas grāmatas, par kurām atrodami apraksti manā blogā, ir rezultāts šai vienai izlasītajai grāmatai. Bet ar ko tā ir tik īpaša? Par to tad vairāk turpinājumā.

Grāmata ir par attieksmes maiņu pret naudu un iespējamiem tās gūšanas avotiem. Tā liek saprast, ka nauda ir kas tāds, ko var iegūt ikviens, taču saglabāt ilgtermiņā to prot tikai tie, kuri apgūst noteiktas ar finansēm saistītas prasmes. Tā parāda, ka vairums sociālo “atvieglojumu” padara ierindas cilvēku arvien nabadzīgāku. Turklāt, kas ir pārsteidzoši, par ko lielākā daļa cilvēku nebūt pat nenojauš:

Patiesībā vairums ģimeņu no janvāra līdz maija vidum strādā, tikai lai samaksātu nodokļus.

Tāpēc ir svarīgi saprast nevis to, kā izvairīties no nodokļu nomaksas, bet kā iemācities rīkoties ar naudu gudri. Roberts T. Kijosaki ir pārliecināts, ka darbs ir ilglaicīgas problēmas īslaicīgs risinājums, tāpēc viņš aicina jauniešus pēc iespējas ātrāk aizmirst, ka viņiem ir vajadzīga alga.

Jo ātrāk aizmirsīsiet, ka jums vajadzīga alga, jo vieglāk jums būs dzīvot, kad izaugsiet.

Realitāti vēl skaudrāku padara šāda neoficiāla menedžmenta teorija: “Darbinieki strādā tikai tik daudz, lai viņus neatlaistu, bet īpašnieki maksā tikai tik daudz, lai darbinieki neaizietu.” Bet, vai šādi dzīvojot, ir iespējams sasniegt turību? Tieši šī iemesla dēļ Roberts T. Kijosaki par savu misiju ir izvēlējies finanšu izglītības popularizēšanu, taču nejau tādu, kuru apgūst augstskolās, bet gan to, kuru ikviens no mums spētu pielietot ikdienā un rīkoties ar naudu saprātīgi. Un, lai to veiksmīgi varētu apgūt, pirmais un vienīgais noteikums ceļā uz bagātību:

Jāizprot, ar ko aktīvs atšķiras no pasīva, un jāpērk akrīvi, tas arī viss, kas jums jāzina. Jūs būsiet pārticis, kad ienākumi no aktīviem pilnībā segs ikmēneša izdevumus.

Lai arī sākumā tas varētu šķist ļoti vienkārši, ieviest to dzīvē nav tik viegli, jo tādā gadījumā nāksies “izcelties”, radi un draugi sēs neticību taviem spēkiem un spējai sasniegt finansiālo labklājību.

Ceļā uz bagātību visgrūtākais ir uzticēties pašam sev un nedzīties pakaļ citiem. Pat cilvēki ar stingru raksturu naudas jautājumos kļūst vāji.

Šī iemesla dēļ ir nepieciešams apgūt mūsdienās vitāli svarīgās zināšanas un prasmes rīkoties ar mums pieejamiem finanšu līdzekļiem, pat, ja mūsu skatījumā tie šobrīd ir niecīgi. Un atceries, lai uzbūvētu spēcīgu peronīgo finanšu celtni ir nepieciešami kārtīgi zināšanu pamati, kuriem pirmo klājumu iespējams iegūt jau šajā grāmatā.

Vēl es noteikti ieteiktu ikvienam rast iespēju izlasīt arī citas Roberta T. Kijosaki izdotās grāmatas, tostarp latviešu valodā izdotās “Bagātā tēva padomi, kā iegūt finansiālu brīvību” un “Bagātā tēva biznesa skola”, kā arī izmēģināt savus spēkus fiziskajā vai virtuālajā galda spēlē “Cashflow”.

Par autoriem

Roberts T. Kijosaki ir dzimis un audzis Havaju salās. Viņš ir japāņu izcelsme amerikānis ceturtajā paaudzē. Roberts nāk no ievērojamas pedagogu ģimenes. Viņa tēvs bija Havaju salu izglītības departamenta vadītājs. Pēc vidusskolas Roberts mācījās Ņujorkā un, saņēmis diplomu, iestājās ASV jūras karaspēkā un devās uz Vjetnamu kā virsnieks un kara helikoptera pilots.

Atgriezies no kara, Roberts pievērsās uzņēmējdarbībai. 1977. gadā viņš nodibināja uzņēmumu, kas ražoja pirmos neilona kabatas portfeļus ar lipīgu aizdari. Tie tika pārdoti visā pasaulē par daudziem miljoniem dolāru. Par Robertu un viņa ražojumiem tika stāstīts tādu izdevumu kā Runner’s World, Gentleman’s Quarterly, Success Magazine, Newsweek un pat Playboy pirmajās lappusēs.

Atstājis darījumu pasauli, Roberts Kijosaki 1985. gadā piedalījās starptautiskas izglītības kompānijas dibināšanā. Tās pārstāvji darbojās septiņās valstīs, mācot uzņēmējdarbību un ieguldīšanu desmitiem tūkstošu augstskolu absolventu. Četrdesmit septiņu gadu vecumā Roberts ir pensionējies un nodarbojas ar to, kas viņam patīk visvairāk – ar ieguldīšanu.

Šārona L. Lektere ir sieva un triju bērnu māte, zvērināta neatkarīgā grāmatvede, rotaļlietu rīpniecības un izdevējdarbības konsultante un uzņēmēja. Viņa ir veltījusi savas profesionālās spējas izglītības jomai.

Šārona ar izcilību beigusi Floridas Valsts universitāti, iegūdama zinātnisko grādu grāmatvedībā. Viņa strādājusi vienā no toreizējā “Lielā astoņnieka” grāmatvedības firmām, pēc tam kļuvusi par galveno finanšu inspektori kādā datoru industrijas uzņēmumā, par valsts apdrošināšanas sabiedrības nodokļu daļas vadītāju un Viskonsinas pirmā reģionālā sieviešu žurnāla dibinātāju un izdevēja palīdzi, visu laiku strādājot arī par zvērinātu neatkarīgo grāmatvedi.

Vērojot augam savus trīs bērnus, viņa drīz vien pievērsa uzmanību izglītības jautājumiem. Bija grūti piespiest bērnus izlasīt kādu grāmatu. Viņiem labāk patika skatīties televīziju. Tāpēc Šārona labprāt palīdzēja pirmās elektroniskās “runājošās grāmatas” izgudrotājam izveidot elektronisko grāmatu industriju par starptautisku daudzus miljonus dolāru vērtu uzņēmumu. Viņa vēl arvien palīdz attīstīt jaunas tehnoloģijas, lai bērnu dzīvē atgrieztu grāmatas.

Autori: Roberts T. Kijosaki un Šārona L. Lektere
Nosaukums: Bagātā tēva padomi, kā iegūt finansiālu brīvību
Izdevniecība: Zvaigzne ABC
Izdošanas gads: 1997
Tulkojums latviešu valodā: Silvija Līce
Redaktors: Māra Banga
Lappušu skaits: 174
ISBN: 9984-22-688-3

 uzzini-cenu

Scroll To Top