Bagātības un labklājības augs – Lotosa zieds

Bagātības un labklājības augs – Lotosa zieds

Domāju, ka ikviens no mums nav bijis spējīgs turēties pretim krāšņā dīķa zieda (Lotosa zieda jeb ūdensrozes) valdzinājumam. Tas par savu mājvietu izvēlējies savā ziņā necilu vietu, kas mums liek to apbrīnot vēl vairāk, jo tas spēj atdzīvināt pat netīkamu skatu. Taču ir kultūras, kurās šis zieds ir augstā vērtē un tam ir sava vieta arī to reliģijā.

Par lotosa ziedu ir daudz stāstu, kas izriet no dažādām kultūrām, to starpā Ēģiptiešu, Budistu un Hinduistu. Taču neskatoties uz to, tomēr viena no spēcīgākajām saiknēm ar lotosa ziedu tīri no reliģiskā aspekta ir tieši Hinduismam. Tā ir reliģija, kurā lotosa zieds tiek saistīts ar tādām īpašībām kā skaistums, auglība, labklājība, garīgums un mūžība.

Hinduismā visbiežāk sastopamā lotosa zieda krāsa ir balta, jo tā tiek saistīta ar dievišķību. Tas galvenokārt pateicoties auga maģiskajai spējai sevi saglabāt tīru (šķīstu), par spīti tam, ka tas izaug no netīriem ūdeņiem. Arī pats Hinduistu labklājības dievs Laxmi parasti tiek attēlots sēžam virs pilnībā izplaukuša balta lotosa zieda.

Tā kā lotosa zieds spēj izaugt un uzplaukt duļķainos ūdeņos, tādēļ tieši ar šo ziedu nereti tiek raksturoti gudri un garīgi apgaismoti cilvēki. Šis zieds tiek asociēts ar cilvēkiem, kuri dara savu darbu, negaidot par to atlīdzību, tādā veidā norādot uz šo cilvēku patieso brīvību no pieķeršanās materiālām vērtībām.

Lai gan Hinduistu raksturīgākā lotosa zieda krāsa ir balta, Budistu reliģijā tiek izšķirtas vairākas lotosa krāsas, kur katrai no tām tiek piedēvēta arī īpaša nozīme.

  1. Ar baltu krāsu, līdzīgi kā Hinduismā, arī Budismā tiek saistīta šķīstība.
  2. Zilas krāsas lotosa zieds tiek asociēts kā gara uzvara pār prātu.
  3. Sarkanā zieda krāsa reprezentē sirdi un ar to saistītās mīlestības un līdzcietības jūtas.
  4. Violetās krāsas lotosa zieds sevī iemieso savu devu misticisma un parasti tiek asociēts ar ezotēriskām sektām.
  5. Rozā lotosa zieds tiek uzskatīts par augstāko ziedu lotosa ziedu hierarhijā un tas tiek dēvēts par paša Budas lotosu.

Neskatoties uz atšķirīgajām kultūrām, tomēr to starpā ir saskatāmas arī savas līdzības, tieši definējot lotosa kā zieda simbolismu. Domāju, ka tas galvenokārt ir tā spējai apburt ikvienu dabas vērotāju ar savu brīnišķo krāšņumu, kādu tas izstaro par spīti drūmajai dīķa noskaņai. Un ne velti, jo tieši Ēģiptiešu kultūrā, pateicoties zieda maģiskajai dabai uzrasties agros rītos un pazust vēlos vakaros, tas tiek asociēts ar atdzimšanu un sauli.

Scroll To Top