Kapitālisms puikām un meitenēm (Grāmatas apskats)

Kapitālisms puikām un meitenēm (Grāmatas apskats)

Manā īpašumā nonāca kāda visnotaļ neparasta grāmata, kura bija radīta, lai mudinātu cilvēkus, galvenokārt bērnus un jauniešus, izprast un pievērsties kapitālisma idejai pēc Padomju laiku ideoloģijas sabrukuma Latvijā. Tā ir Latvijas Brīvā Tirgus Institūta 1994. gadā izdotā grāmata “Kapitālisms puikām un meitenēm”.

Iemesls, kādēļ izvēlējos šo grāmatu izlasīt ir nemainīgs, vēlos izveidot plašāko biznesam un personīgajām finansēm veltīto grāmatu apskatu katalogu Latvijā. Protams, runa ir par grāmatām, kuras pieejamas latviešu valodā. Taču bez tā, katra šāda grāmata man sniedz arvien jaunas vērtīgas atziņas ar kurām tad cenšos dalīties arī ar ikvienu no jums.

Lai arī grāmatas mērķis tam laikam ir visai cēls un apsveicams, tomēr ar izpildījumu sanāca pašvaki, galvenokārt runājot par satura izklāstu vēlamajai auditorijai, jo pat man ar grāmatas izlasīšanu gāja diezgan grūti. Ja godīgi, šaubos, vai deviņdesmitajos vispār kāds bērns vai jaunietis šo grāmatu izlasīja. Taču neskatoties uz to, grāmatas saturs ir diezgan vērtīgs, ar ļoti labi formulētiem un trāpīgiem izteicieniem par naudu un uzņēmējdarbību. To apliecina kaut vai pats fakts, ka pamanījos izrakstīt divas reizes vairāk domugraudu, nekā vidēji no citām 10 pēdējā laikā lasītām grāmatām.

Prāts ir daudz lielāka vērtība nekā nauda. Tu vari būt fiziski ļoti spēcīgs, bet, ja neliksi kārtīgi strādāt galvai, viss tavs spēks aizies, rokot grāvjus un cilājot smagumus citu labā. Domā! Tā ir pati galvenā tevis kā uzņēmēja un cilvēciskas būtnes īpatnība vispār!

Autora nemainīgs vēstījums visas grāmatas gaitā ir tāds – ka katram ir jākļūst par sava likteņa saimnieku, un gribam mēs to, vai, nē, personīgā uzņēmējdarbība faktiski ir vienīgais veids, kā to sasniegt. Taču šeit jāpiebilst, ka ar uzņēmējdarbību nav jādomā tikai kā par lielu ražotni ar daudziem padotajiem. Pilnībā pietiek, ja esi atradis savu aicinājumu, kuru vari pārvērst ienesīgā biznesā nodarbinot kaut vai tikai pats sevi, jo teorētiski tas jau skaitīsies sava likteņa turpmāka lemšana. Vai ne tā?

Patika Karla Hesa skatījums uz skolu izglītības saturu: “Daudzās skolās plaši stāsta par politiķiem, bet visai maz par tirgotājiem un zinātniekiem. Taču, pastudējot šīs lietas patstāvīgi, tu droši vien atklāsi, ka zinātnieki un tirgotāji devuši pasaulei daudz vairāk labuma nekā politiķi.” Turklāt jāņem vērā fakts, ka patiesi nozīmīgi politiķi ir mazskaitlīgi, kamēr uzņēmēju un zinātnieku ir daudz un teju katrs no tiem ir radījis kaut ko paliekošu, nereti pat tādu, kas uz visiem laikiem kardināli izmaina cilvēku ikdienu un turpmāko dzīvi.
Bet tā kā grāmatas mērķauditorija bija bērni un jaunieši, vēlos pabeigt ar šādu domu:

Lai jaunā paaudze uztvertu ekonomikas jēgu, tas nav vis skolas, bet ģimenes uzdevums

Tāpēc mans aicinājums ikvienai ģimenei būtu – vispirms uzlabojiet savas prasmes disciplīnā, ko dēvē par ekonomiku, jo ekonomiski veiksmīgiem vecākiem, visticamāk, arī bērni būs ekonomiski veiksmīgi. Diemžēl, ir spēkā arī pretēja likumsakarība – ekonomiskā ziņā neveiksmīgiem vecākiem arī bērni, visticamāk, negūs panākumus ekonomikā. Kurā frontē vēlaties atrasties jūs?

Beisbola nūja vai lelle, kas šodien paša nopelnīta, vēlākos gados izvēršas par spēju nopelnīt pašam savu māju, savu mašīnu. Karls Hess

Par autoru

Karls Hess(1923.-1994.) bija amerikāņu politiķu runu autors un rakstnieks. Viņš bija arī politisks filozofs, izdevumu redaktors un, lai arī cik dīvaini tas neizklausītos, arī metinātājs un kaislīgs motociklu sacīkšu braucējs. Pateicoties gūtajām zināšanām politikas aizkulisēs, dzīves vēlākos gados viņš kļuva par kaislīgu liberāro aktīvistu, atbalstot brīvā tirgus anarhisma ideoloģiju, iestājoties pret valsts iejaukšanos brīvā tirgus ekonomikā. Tiek uzskatīts, ka viņš bija pirmais, kurš sāka runāt par pārmērīgas varas koncentrēšanos šaura cilvēku loka rokās, kas pārstāv lielās korporācijas.

Autors: Karls Hess
Nosaukums: Kapitālisms puikām un meitenēm
Izdevniecība: Latvijas Brīvā Tirgus Institūts
Izdošanas gads: 1994
Tulkojums latviešu valodā: Mārtiņš Poišs
Lappušu skaits: 142

uzzini-cenu

Scroll To Top