Iedvesmojošais līderis (Grāmatas apskats)

Iedvesmojošais līderis (Grāmatas apskats)

Līderība ir visvairāk pētītais, taču vismazāk izprastais jēdziens pasaulē. Saka, ka ne visi vadītāji ir līderi un ne visi līderi var būt vadītāji. Kādēļ tā? Iemesls ir tāds, ka vadīšana ir saistīta ar prātu, savukārt līderība – ar emocijām. Vadīt var tikai lietas: naudu, biznesu, darījumus, iekārtas. Cilvēkus nevar vadīt – cilvēkiem ir jāseko līderim.

Pasaulē pirmās grāmatas par līderību sokratisko dialogu formā sarakstīja grieķu karavadonis Ksenofonts.

Kas attiecas uz sokratiskajiem dialogiem, nevaru nepieminēt, ka arī šī grāmata Iedvesmojošais līderis ir sarakstīta savdabīgā dialoga formā, kurā piedalās pats grāmatas autors un līderības teorijas pamatlicējs Džons Edeirs un kāds jauns vadītājs, kurš vēlas kļūt par līderi.

Grāmata ir sadalīta deviņās daļās, kur katrā no tām autors pieskaram kādai ar līderības teoriju saistītam aspektam. Katras nodaļas beigās ir neliels tās kopsavilkums, lai jebkurā brīdī pie galvenajām atziņām būtu ērti piekļūt. Ik pa laikam grāmatā parādās citāti, kuriem šķietami būtu jāpapildina iepriekš rakstītais, taču jāatzīst, ka reizēm tie citāti bija visai nesaprotami, un nekādā veidā nepapildināja iepriekš sacītā jēgu.

Lai arī neskaitāmi pētījumi ir veikti, jautājums – kā kļūt par līderi? aizvien paliek neatbildēts, galvenokārt tāpēc, ka viennozīmīgas atbildes uz to nav. Bet varu droši apgalvot, ka tu esi uz pareizā ceļa, ja ar savu darbību iedvesmo cilvēkus atdoties darbam ar visu sirdi un dvēseli, un ar savu vīziju, esi viņus aizrāvis.

Vienīgais veids, kā būt līderim, ir parādīt cilvēkiem nākotni. Līderis ir cerību izplatītājs.

Visos laikos ir bijuši gan lieliski līderi, gan lieliski vadītāji. Abas šīs īpašības vienā cilvēkā ir retums, taču tas nav nekas neiespējams un nesasniedzams. Daži vadītāji uzskata, ka viņiem jābūt apveltītiem ar līderību tikai tādēļ, ka viņi ir tikuši līdz augšai, kas ir visai aplams pieņēmums. Ir pietiekami daudz pierādījumu tam, ka labs vadītājs un labs līderis strādā plecu pie pleca un viens otru lieliski papildina.

Ja arī tu, būdams vadītājs, vēlies kļūt par līderi, ņem vērā, ka tevi var iecelt par vadītāju, taču ar to tu vēl neesi līderis. Tāds tu būsi tikai tad, kad tava amatā iecelšana būs apstiprināta ar visu iesaistīto personu sirdi un prātu. Tikai tad, kad cilvēki, runājot par tevi, sāk izmantot vārdu, “līderis”, tu kļūsti par līderi.

Par autoru

Džons Edeirs ir starptautiski atzīta autoritāte līderības jomā. Viņš ir pasaulē pirmais pasniedzējs līderības zinībās un arī daudzu grāmatu un rakstu autors par līderību un vadības attīstību, ieskaitot klasiskos bestsellerus Not Bosses But Leaders un How To Grow Leaders. Viņš ir sarakstījis 30 grāmatu par šo tēmu un ir viens no 40 cilvēkiem visā pasaulē, kuri devuši vislielāko ieguldījumu vadības teorijas prakses attīstībā.

Pēc studijām Kembridžā Edeirs sāka strādāt par vecāko lektoru un pasniedza militāro vēsturi, kā arī bija līderības apmācības konsultants Sandhērstas Karaliskajā militārajā akadēmijā. Džons Edeirs bija pirmais pasaulē, kurš ieguva līderības studiju profesoru grādu, kuru viņš ieguva Sari universitātē.

Dž. Edeirs ir saņēmis apbalvojumu par mūža ieguldījumu līderības attīstībā, turklāt viņš vēl aizvien turpina rakstnieka karjeru un strādā par pasniedzēju visā pasaulē, iedvesmojot auditorijas ar savu mūžam nenovecojošo līderības vīziju.

Autors: Džons Edeirs
Nosaukums: Iedvesmojošais līderis
Izdevniecība: Lietišķās informācijas dienests
Izdošanas gads: 2007
Tulkojums latviešu valodā: Santa Ludbārža
Redaktors: Ilvija Bendzika
Lappušu skaits: 234
ISBN: 978-9984-9952-5-0

 uzzini-cenu

Scroll To Top