Uzņēmēju nācija “Start-Up Nation” (Grāmatas apskats)

Uzņēmēju nācija “Start-Up Nation” (Grāmatas apskats)

Pēdējos divdesmit gadus teju visu riska kapitālistu uzmanība pievērsta valstij, kura teritorijas ziņā ir teju trīs reizes mazāka par Latviju, bet tajā ir lielākais jaunu uzņēmumu blīvums un vairāk Ņujorkas Fondu biržā kotētu uzņēmumu, nekā visā Eiropā kopā ņemot. Turklāt, tā ir valsts, kurā rodas vislielākais skaits inovāciju pasaulē, bieži vien pat savstarpēji nesaistītās jomās. Kā viņi to spēj? Atbildi uz šo jautājumu mēģina rast grāmatas “Uzņēmēju nācija” autori Dans Senors un Sauls Singers.

Mūsdienās, kad runa ir par uzņēmējdarbību, arvien biežāk tiek piesaukts vārds inovācija, kas pēc būtības ir diezgan plašs un bieži vien nesaprotams jēdziens teju lielākai daļai cilvēku. Taču, kamēr mēs par inovācijām vēl tikai runājam,

Vairākums Izraēlas investoru uzskata, ka bez vairākkārtējas kļūdīšanās un sāpīgiem puniem īsta inovācija nemaz nav iespējama.

Turklāt Nobela prēmijas laureāts Roberts Solovs ir pārliecināts, ka vienīgais ražīguma un izaugsmes avots ir tehnoloģiskā inovācija. Šķiet, izraēlieši to lieliski ir apzinājušies un lieki laiku netērē.

Mums jau no vēstures ir zināma izraēliešu darbīgā un uzņēmīgā daba, tas tādēļ, ka kādā dzīves posmā – ģimenē, skolā vai armijā – izraēlieši iemācās būt pārliecināti par sevi, jo atturība saistīta ar risku palikt ēnā. Kāds amerikāņu uzņēmējs dalās savā pieredzē:

Kad Izraēlas vīrietis vēlas uzaicināt sievieti uz tikšanos, viņš piedāvā randiņu tajā pašā vakarā. Kad Izraēlas uzņēmējam rodas biznesa ideja, viņš sāk to īstenot tajā pašā nedēļā.

Lūk, ko nozīmē īsta uzņēmība un pārliecība par sevi!

Taču Izraēlas ekonomikas brīnuma pamatā ir vēl kāds būtisks faktors. Armija un kara briesmas Izraēlas uzņēmējdarbības jomā spēlē visnotaļ būtisku lomu. Izraēlā akadēmiskie sasniegumi nav tik nozīmīgi kā pieredze karadienestā.

Izraēlas labākajās universitātēs ir ļoti grūti iestāties, taču jāsaka, ka dienests Izraēlas Aizsardzības armijā ir kā ekvivalents mācībām Hārvada, Prinstonas un Jeilas universitātēs.

Taču Izraēlas armijas sistēma būtiski atšķiras no pārejās pasaules armijas sistēmas, jo viņi vairākkārtīgi ir pārliecinājušies par to, ka improvizācija karalaukā ir labāka nekā disciplīna un iebildumi priekšniecībai vērtīgāki, nekā akla pakļaušanās hierarhijai.

Ebreji vispār ir ļoti savdabīga nācija, kurai patīk apšaubīt pastāvošo lietu kārtību, turklāt viņi nebaidās to paust skaļi.

Izraēlas firmās ļoti reti cits citu aprunā. Vienmēr ir skaidrs, ko kurš domā. Tas ļauj netērēt laiku tukšu salmu kulšanai.

Lai gan no vienas puses tas šķiet kā ieguvums, tomēr kāds uzņēmējs min faktu, ka piecus izraēliešus vadīt ir daudz grūtāk nekā piecdesmit amerikāņus, jo izraēlieši nepārtraukti apstrīdēs jūsu viedokli, sākot ar jautājumu: Kāpēc tu esi mans priekšnieks? Kāpēc es neesmu tavs priekšnieks?.

Tas, kas, manuprāt, izraēliešus padara atšķirīgus no mums, ir viņu neizsmeļamā vēlme būt noderīgiem savai valstij un strādāt tās labā. Pēc vairākiem gadiem, kas pavadīti kādā no Silīcija ielejas uzņēmumiem, ar savu pieredzes bagāžu viņi visbiežāk atgriežas dzimtenē, lai veidotu savu uzņēmumu, vai kādu kopuzņēmumu ar iepriekšējo darba vietu. Un atšķirībā no mūsu valdības, viņu valdība to ļoti labi apzinās, līdz ar to sniedz visu nepieciešamo atbalstu kā finansēšanas, tā arī likumdošanas jautājumos.

Par autoriem

Dans Senors ir ASV Starptautisko attiecību padomes eksperts Tuvo Austrumu jautājumos un pētījis šā reģiona valstu politiku un uzņēmējdarbību. Viņš ilgstoši strādājis Irākā kā ASV valdības vecākais ārlietu padomnieks un saņēmis Pentagona augstāko civilo apbalvojumu. Bijis padomnieks ASV Bruņoto spēku komandpunktā Katarā un ASV Senāta ārpolitikas un komunikāciju padomnieks. Senos studējis Izraēlā un Hārvarda Biznesa skolā un daudz ceļojis pa arābu valstīm. Kā uzņēmējs viņš ieguldījis līdzekļus vairākos Izraēlas-Amerikas kopuzņēmumos un darbojas globālā investīciju fondā, kas atrodas Ņujorkā. Senora analītiskie raksti bieži tiek publicēti Wall Street Jaounal, viņš rakstījis arī izdevumiem New York Times, Washington Post, Weekly Standard un Time. Dans Senors ar sievu un diviem dēliem dzīvo Ņujorkā.

Sauls Singers raksta slejas laikrakstam Jerusalem Post. Sarakstījis grāmatu Confrontig Jihad: Israel’s Struggle and The World After 9/11, ko vēsturnieks Mihails Orens nosaucis par “obligāto lasāmvielu katram, kurš interesējas par Tuvajiem Austrumiem”. Viņš rakstījis Wall Street Journal, Commentary, Moment, New Reader, kā arī izraēliešu-palestīniešu e-žurnālam Bitterlemons un Washington Post starptautiskajam blogam PostGlobal. Uz Izraēlu Singers pārcēlās 1994. gadā, bet pirms tam strādājis par padomnieku ASV Kongresa Ārlietu ministrijā un ASV Senāta Banku lietu komisijā. Sauls Singers ar sievu un trim meitām dzīvo Jeruzalemē.

Autori: Dans Senors un Sauls Singers
Nosaukums: Uzņēmēju nācija “Start-Up Nation”
Izdevniecība: Jāņa Rozes apgāds
Izdošanas gads: 2012
Tulkojums latviešu valodā: Renāte Punka
Redaktors: Ligita Smilga
Konsultante par ebreju īpašvārdu atveidi: Diāna Lapiks
Lappušu skaits: 248
ISBN: 978-9984-23-416-8

 uzzini-cenu

Scroll To Top