Veiksmīgas karjeras likumi (Grāmatas apskats)

Veiksmīgas karjeras likumi (Grāmatas apskats)

Kamēr vieni kāpj pa karjeras kāpnēm – citi izvēlas izmantot karjeras liftu! Lai gan daudziem gribētos domāt, ka žilbinošo virzību pa korporatīvajiem posteņiem šiem ļaudīm nodrošina viņu kvalifikācija, tomēr tā nav taisnība! Amerikāņu menedžmenta guru Pīters Drukers ir secinājis, ka pastāv atšķirība starp kompetenci un lietderību, proti, pirmajā gadījumā tā ir prasme pareizi izpildīt pienākumus, savukārt lietderīgums nozīmē pildīt pareizos darbus, un nereti tieši otrais ir svarīgāks par pirmo.

Izplatītākā cilvēku kļūda ir tā, ka apzināti mēs pildām tikai vienu uzdevumu, kas ir mūsu tiešie pienākumi, taču pastāv vēl kāds, daudz apjomīgāks un nekonkrētāks uzdevums – sekmēt organizācijas darbu (attīstību). Piekritīsi, ka par otro aizdomājas tikai retais, bet tieši šis uzdevums ir viens no noteicošajiem faktoriem tavai karjeras virzībai augšup.

Pēc paša iniciatīvas uzrakstīti priekšlikumi darba uzlabošanai ir labākais veids, kā izcelties ļaužu pūlī.

Taču tagad daudzi noteikti iebildīs – pa kuru laiku tad šos ieteikumus lai raksta, ja visa darba diena ir pārpildīta? Jāsaka, ka nereti mēs paši esam pie tā vainīgi, ka ļaujam sevi apkraut ar uzdevumu gūzmu, jo kā saka autors:

Gudrs menedžeris ekspluatēs jūsu “Es to varu!” apzinību, un tas beigsies ar to, ka jūs jutīsieties pārslogots, izmantots un nenovērtēts. Pirms paceļat roku, lai brīvprātīgi pieteiktos kādam darbam, iepriekš visu rūpīgi apsveriet.

Cilvēki maldīgi uzskata, ka tad, ja viņi visam piekritīs un nemitīgi uzņemsies papildus darbus, viņi tiks pamanīti un novērtēti – taču tā tas nav un nebūs! Šādi cilvēki vienmēr tiks tikai un vienīgi izmantoti. Tāpēc neuzņemieties par daudz, un soliet ar laika rezervi, taču izpildiet pirms termiņa, un ja iespējams – vairāk nekā prasīts – tā, lūk, ir pareizā pieeja darbam.

Taču pirms mēs vispār sākam virzīties pa karjeras kāpnēm, ir kāds ļoti būtisks priekšnosacījums, kas būtu jāizpilda. Nereti cilvēkam nav karjeras izaugsmes tādēļ vien, ka nav jau nekādu citu amatu, kuru varētu ieņemt, tāpēc ir ļoti būtiski izpētīt karjeras izaugsmes sistēmu visos līmeņos, kas ļaus noteikt, vai šajā uzņēmumā tev vispār ir kur augt.

Jūsu stratēģijai ir jābūt virzītai uz to, par ko vēlaties kļūt. Nav daudz cilvēku, kas apzināti izvēlas kļūt par neveiksminiekiem, bet tieši tā tas bieži vien notiek.

Bet ir kas tāds, kas jūsu karjeras izaugsmi veicinās vairāk nekā jebkas cits, un tā ir pāriešana no darbinieka domāšanas veida uz priekšnieka domāšanas veidu.

Kad jūs sāksiet domāt kā priekšnieks, nevis kā parasts darbinieks, jūs skatīsieties uz lietām no kompānijas viedokļa, nevis caur jūsu personiskā labuma prizmu.

Un to, vai cilvēks domā kā priekšnieks vai darbinieks var ļoti viegli noteikt pēc personas vietniekvārdu lietojuma – biežāk jālieto “mēs” nevis “es”. Tāpēc vietā ir jautājums, kam tad īsi mēs strādājam? Paši sev? Savai ģimenei? Priekšniekam? Vadībai? Klientiem? Valsts nodokļiem? Valdībai? Nē! Mēs strādājam akcionāru labā, tāpēc tagad ejiet un iegādājieties savas kompānijas akcijas. Kad būsiet to izdarījuši, tad strādāsiet savā labā.

Manuprāt, šī ir tiešām lieliska grāmata, kura apgāzīs sabiedrībā valdošos uzskatus par to, kuri faktori ir noteicošie karjeras virzībai, lai gan lielākā daļa to jau ļoti labi apzinās, bet joprojām klusībā pie sevis tomēr cer, ka tā tas nav. Taču tā ir! Un jo ātrāk tu to sapratīsi, jo labāk tev. Grāmata ir ļoti labi strukturēta, kā arī tajā iekļautie piemēri ir pārliecinoši, jo balstās uz paša autora dzīvē pieredzēto.

Par autoru

Ričards Templers ir Britu izcelsmes vairāku starptautisku bestselleru autors. Pirms Templers pievērsās pilna laika rakstīšanai, viņš savas dzīves laikā, virzoties pa karjeras kāpnēm augšup, ir mainījis neskaitāmus darbības laukus sākot no kazino līdz pat augstākās izglītības jomai. Savā karjerā viņš ir bijis neskaitāmos vadošajos amatos, kā rezultātā Ričards varēja sarakstīt vienu no daudzajiem viņa bestselleriem “Veiksmīgas karjeras likumi”.

Ričardam Templeram ir vairāk kā 30 gadu pieredze biznesa pasaulē, kur viņš ir strādājis daudzu kompāniju labā un šobrīd vada pats savus uzņēmumus. Šī pieredze ļāvusi viņam sarakstīt 10 biznesam veltītas grāmatas un dažādas publikācijas.

Autors: Ričards Templers
Nosaukums: Veiksmīgas karjeras likumi
Izdevniecība: Zvaigzne ABC
Izdošanas gads: 2007
Tulkojums latviešu valodā: Elita Līdumniece
Redaktors: Ināra Vjacira
Lappušu skaits: 240
ISBN: 978-9984-40-150-8

 uzzini-cenu

Scroll To Top