Kā ietaupīt naudu, iegādājoties pārtiku

Kā ietaupīt naudu, iegādājoties pārtiku

Skaidrs, ka cilvēkiem ir jāēd, taču pārsteidzoši ir tas, ka teju puse mājsaimniecības līdzekļu tiek tērēti tieši pārtikas iegādei. Piedāvāju iepazīties ar 15 vienkāršiem un efektīviem veidiem, kā iespējams samazināt tēriņus pārtikai. Kas zina, varbūt atrodi kaut ko noderīgu arī priekš sevis.

1. Pirkumiem jābūt plānotiem

Lietderīgas iepirkšanās pamatā ir plānošana, tāpēc jābūt skaidrībai par to, kādas ir pārtikas produktu vajadzības tavā ģimenē tuvākajām ēdienreizēm. To iespējams noskaidrot regulāri plānojot ģimenes maltītes, piemēram, nedēļai uz priekšu. Ieplānotās maltītes ļaus veiksmīgāk sagatavot nepieciešamo pirkumu sarakstu.

2. Iepērkoties izmanto sarakstu

Lai stātos pretim kārdinājumam iztērēt vairāk, pirms iepirkšanās svarīgi ir sastādīt nepieciešamo pirkumu sarakstu un iepirkšanās laikā jāiegādājas tikai tās preces, kuras tajā norādītas. Iepirkšanās pēc saraksta būtiski samazina impulsīvu pirkumu varbūtību.

3. Neiepērcies “tukšā dūšā”

Ja dodies uz veikalu izsalcis, tas ir kā drošs signāls tam, ka iepirkumu grozs nemanot piepildīsies pilnāks, nekā sākotnēji bija ieplānots. Īpašu kārdinājumu radīs produkti, kas labi izskatās un smaržo. Izsalkuma remdēšana pirms iepirkšanās ļaus saglabāt vēsu prātu un iegādāties tos produktus, kuri tajā brīdī ir nepieciešami, nevis šķiet viskārdinošākie.

4. Salīdzini cenas par kilogramu vai litru

Peļņas nolūkos ražotāji, piemēram, ierasto 200 gramu paciņas vietā piedāvā 180 gramu iepakojumu, kas izskatās un bieži vien arī maksā tikpat, cik blakus esošs cita zīmoa produkts 200 gramu iepakojumā. Tieši cena par kilogramu vai litru, kas tiek norādīta blakus cenai sīkākā drukā (kas, protams, nepārsteidz), dos lielāku priekšstatu par izdevīgāko pirkumu.

5. Nepēti produktus, kurus neesi plānojis iegādāties

Jo vairāk uzmanības tu pievērs kādam neplānotam produktam, jo lielāka varbūtība, ka to nopirksi. Veikalnieki šo apstākli izmanto, lai izvilinātu arvien vairāk naudas no tava maciņa, ceļā novietojot stendus ar produktiem, kas plašākā klāstā pieejami citā veikala daļā, kur tu visticamāk nemaz neplāno doties.

6. Izvērtē piedāvātās alternatīvas

Nevajadzētu baidīties eksperimentēt un ierasto produktu vietā iegādāties līdzīgu, bet lētāku preci. Ja izvēlētā alternatīva neapmierinās, nākamajā iepirkšanās reizē atkal būs iespēja atgriesties pie ierastā, taču ik pa laikam pārbaudīt citu preci nāk tikai par labu, jo pastāv liela varbūtība, ka tā būs labāka.

7. Maršrutam ir nozīme

Lielos pārtikas veikalos plauktu izvietojums ir līdzīgs – svaigie produkti (gaļa, piena produkti, dārzeņi, maize) atrodas gar veikala perimetru, savukārt pārstrādātā pārtika atrodas plauktos veikala vidusdaļā. Ja vēlies ietaupīt, vispirms piepildi savu grozu ar produktiem no svaigo produktu stendiem un tikai tad dodies pie plauktiem veikala vidusdaļā.

8. Pieliekties un pastiepties ir lētāk

Ja mēs domājam, ka veikalā mums pastāv izvēles brīvība, tad tā ir tikai šķietama. Patiesībā, jo lielāka izvēle, jo grūtāk izvēlēties, un veikalnieki to izmanto. Tie produkti un zīmoli, uz kuru iegādi vēlas pamudināt mūs ražotāji, veikala plauktos tiek izvietoti acu augstumā. Tāpēc, salīdzinot cenas, neaizmirsti apskatīt produktus arī zemākajos un augstākajos plauktos.

9. Ratu vietā izvēlies groziņu

Jo lielāks iepirkumu groza izmērs, jo vairāk gribas to piepildīt, un visbiežāk tā tas arī notiek. Ja nepieciešamo produktu saraksts ir īss, ratiņu vietā izmanto iepirkumu groziņu. Turklāt, piepildītu groziņu ir grūtāk nest, līdz ar to tas mudinās veikalā pārāk ilgi neuzkavēties, kas ļaus atkal ietaupīt.

10. Iepērcies retāk

Jo retāk iegriezīsies veikalā, jo mazāk iespēju pirkt un tērēt sev sagādāsi. Vairāku veikala apmeklējumu vietā labāk organizēt pārtikas iegādi, piemērm, reizi nedēļā. Iepērkoties retāk, arī pirkumu saraksta sastādīšana kļūs par nepieciešamību, kas tevi papildus disciplēs veikala apmeklējuma laikā.

11. Iegādājies preces vairumā

Nav noslēpums, ka atlaides ir lieliska izdevība iegādāties preces par izdevīgu cenu, tādā veidā veidojot produktu vai preču rezerves. Jo īpaši tas attiecas uz produktiem, kuri nebojājas un ir viegli uzglabājami (zobu pasta, makaroni, putraimi). Taču arī svaigu pārtiku iespējams uzglabāt ilgāk, to sasaldējot.

12. Akcijas ne vienmēr ļauj ietaupīt

Pārtikas veikalos dažādas akcijas un atlaides jau kļuvušas par pašsaprotamu ikdienas parādību. Tomēr ir jābūt uzmanīgiem, lai veikala piedāvājumi tiešām kalpotu par iespēju ietaupīt, nevis par nelietderīgiem pirkumiem. Akcijas un atlaides pārtikas veikalos jāizvērtē kritiski. Krāsainas cenu zīmes ne vienmēr nozīmē atlaidi.

13. Mūzika veikalā veicina tēriņus

Daudzi no mums nemaz nenojauš, cik liela nozīme ir mūzikai, kas iepirkšanās laikā skan veikalā. Lēna un relaksēta mūzika var likt veikalā uzkavēties ilgāk un līdz ar to iegādāties vairāk. Esam modri un neļaujamies skanošās mūzikas ietekmei.

14. Iepērcies vienatnē

Iepērkoties ar visu ģimeni pastāv liela varbūtība, ka katrs no ģimenes locekļiem iepirkumu grozā, impulsīvu pirkumu vadīti, iemetīs kādu neplānotu produktu. Turklāt, sarunas ar pārējiem ģimenes locekļiem novērsīs uzmanību, un rezultātā tiks iztērēts vairāk.

15. Neatejot no kases, pārbaudi čeku

Pārbaudi, vai izsniegtajā čekā pareizi norādītas preču cenas un piemērotas visas atlaides un klienta kartes priekšrocības. Nereti veikalu kases sistēmās rodas kļūdas dažādu atlaižu vai akcijas cenu nolasīšanā. Tev ir tiesības lūgt pārbaudīt preces cenu un kļūdas gadījumā saņemt atpakaļ pārmaksāto naudas summu.

Scroll To Top