Līmeņrādis (Grāmatas apskats)

Līmeņrādis (Grāmatas apskats)

Savā attīstībā esam nonākuši līdz diezgan paradoksālam punktam, kad mūsdienu ekonomiskā izaugsme attīstītajās valstīs vairs nespēj radīt jūtamu dzīves kvalitātes pieaugumu, taču tās spēkos ir radīt pavisam ko citu – aizvien pieaugošo plaisu starp sociālajiem slāņiem. Tam par iemeslu kalpo tieši ienākumu nevienlīdzīga sadale, kur, piemēram, ASV vadītāju samaksa pret strādnieka algu ražošanas sfērā ir 1:44. Bet vai visas sabiedrības mūsdienās ir vienādi nevienlīdzīgas? Atbildi uz šo jautājumu varam meklēt grāmatā “Līmeņrādis”.

Salīdzinādams 23 attīstītākās valstis, autors Ričards Vilkinsons atklāja visai interesantu likumsakarību, kura būtībā skaidro tikpat kā visas mūsdienu sabiedrībā pastāvošās problēmas. Pēc viņa domām tādu sociālu problēmu kā: veselības pasliktināšanās, sociālās nedrošības pieauguma, uzticēšanās deficīta, atkarību izraisošu vielu lietošanas, noziedzības pieauguma un daudzu citu sociāla rakstura problēmu galvenais cēlonis ir NEVIENLĪDZĪBA.

Analizējot vairāku gadu garumā veikto pētījumu datus dažādās valstīs, tajos gūtie rezultāti norāda uz to, ka nevis iepriekšminētās sociālas problēmas ir tās, kas veicina nevienlīdzības palielināšanos, kā līdz šim tas ticis uzskatīts, bet gluži otrādi, ka pieaugošās sociālās problēmas ir nevienlīdzības izraisītās sekas. Tāpēc neviļus rodas jautājums vai nevienlīdzības mazināšanā visām valstīm veicas vienādi? Jāatzīst, ka konkrēta veida, kā mazināt nevienlīdzību, nav, jo katra valsts ar to mēģina tikt galā atšķirīgi. Kaut vai par piemēru ņemot Zviedriju un diametrāli gan kultūras, gan vides ziņā atšķirīgo Japānu, saskaņā ar autora pētījumu rezultātiem, šīs valstis uzrāda vislabākos vienlīdzīgas sabiedrības rādītājus, taču sasniedz tos katra citādi.

Lai arī nevar norādīt universālas metodes nevienlīdzības mazināšanai, tomēr autors grāmatas beigās min iespējamos variantus, kā to varētu paveikt, kā vienu no risinājumiem minot ienākumu vienmērīgu sadalījumu. Taču tas noteikti nav vienīgais un noteikti arī ne pats labākais visām valstīm, bet par ko autors ir no tiesas pārliecināts, ir tas, ka

šobrīd veidot politisko gribu, lai padarītu sabiedrību vienotāku, ir svarīgāk nekā izvirzīt atsevišķus politiskos uzstādījumus, kas palīdzētu mazināt nevienlīdzību.., savukārt, ..politiskā griba ir atkarīga no sasniedzamas un iedvesmojošas labākas sabiedrības vīzijas,

no kā var secināt, ka svarīgākajām pārmaiņām jānotiek tieši mūsos pašos, lai mēs paši no tiesas zinātu, ko vēlamies un uz kādu sabiedrības modeli tiecamies, jo sabiedrības kopumu neveido neviens cits, kā mēs paši.

Grāmata sarakstīta ar zinātniska rakstura pieskaņu, ko protams pavada arī atsevišķi zinātniski termini, taču tas kopumā grāmatas domas uztveršanu neapgrūtina. Sava veida līdzību satura pasniegšanas stilā saskatu ar Stīvena Lība grāmatu “Spēle galā”, taču šī atšķiras ar visai apjomīgu pētījumu datu klāstu, kas apkopoti uzskatāmos grafikos. Šī grāmata ir visnotaļ revolucionāra, tādā ziņā, ka tā nepārprotami parāda to, ka līdz šim attīstītāko valstu politika lielākoties bija koncentrēta uz seku, nevis cēloņu risināšanu, kas pēc būtības attiecīgās sociālās problēmas nevis atrisināja, bet gluži pretēji – tikai saasināja.

“Līmeņrādis” ir lieliska lasāmviela ikvienam, kurš vēlas skatīt daudzās likumsakarības, kuras novedušas mūs tur, kur mēs esam un noskaidrot, kādas varētu būt iespējamās alternatīvas, lai situāciju mainītu, jo, kā rāda prakse, sociālisms un kapitālisms abi ir izgāzušies.

Par autoriem

Ričards Vilkinsons kopš 1973. gada, kad viņš izdeva savu pirmo grāmatu ar nosaukumu “Nabadzība un progress”, ir pievērsies dažādu faktoru pētīšanai, kuri ietekmē veselības un sociālās nevienlīdzības veidošanos mūsdienu sabiedrībā. Viņš ir apguvis ekonomikas vēsturi Londonas Ekonomikas skolā, vēlāk Notingemas Universitātē studējis epidemioloģiju. Viņš ir Notingemas Universitātes Medicīnas skolas emeritētais profesors, Londonas Universitātes koledžas goda profesors un Jorkas Universitātes viesprofesors.

Keita Pikita ir Jorkas Universitātes epidemioloģijas profesore un Nacionālā veselības pētniecības institūta zinātniece. Viņa ir studējusi antropoloģiju Kembridžā, uztura zinātni Kornelā un epidemioloģiju Kalifornijas Universitātē Bērklijā. Viņa ir organizāciju New Economics Foundation un Royal Society of Arts biedrs, kā arī kustības Equalty Trust direktore. Šī kustība tika nodibināta 2009. gadā kopā ar Ričardu Vilkinsonu, un tās pamatmērķis ir skaidrot sabiedrībai sociālās vienlīdzības labumus, kas balstītos uz vienlīdzīgākas ienākumu sadales pamata.

Autori: Ričards Vilkinsons un Keita Pikita
Nosaukums: Līmeņrādis
Izdevniecība: Zvaigzne ABC
Izdošanas gads: 2011
Tulkojums latviešu valodā: Ita Pelīte, Anda Dzenīte, Ilona Tiesniece
Redaktors: Daina Borovska
Lappušu skaits: 336
ISBN: 978-9934-0-1593-9

 uzzini-cenu

Scroll To Top