Pensiju sistēmas darbības pamatnostādnes (Grāmatas apskats)

Pensiju sistēmas darbības pamatnostādnes (Grāmatas apskats)

Izlasot grāmatu, bija visnotaļ interesanti uzzināt un vienlaikus lika arī mazliet sajusties lepman par to, ka Latvijā ir viena no modernākajām pensiju sistēmām pasaulē. Turklāt Latvija bijusi pirmā valsts pasaulē, kura ieviesa brīvprātīgo 3. pensiju līmeni.

Vispirms jau nebiju domājis, ka mūsdienu pensiju sistēmas pirmsākumi ir meklējami tālajā 19. gadsimta nogalē, kad ar jauno modeli 1884. gadā klajā nāca vācu valstsvīrs Oto fon Bismarks, kuram bija nozīmīga loma Eiropas 19. gadsimta politikā. Vēlāk šo modeli pārņēma visā pasaulē.

Grāmata uzskatāmi parāda atšķirību startp dažādajiem pensiju līmeņiem un skaidro, ko katrs no tiem spēj nodrošināt un kādi ir šo līmeņu finansēšanas avoti. Tiek aprakstīti dažādi scenāriji pensiju sistēmas politikas īstenošanā iltermiņā, kā arī aplūkota pensiju līmeņu ietekme uz demogrāfisko situāciju valstī un otrādi.

Runājot par dzimstību, tad nav noslēpums, ka Rietumeiropa ļoti strauji noveco, kas rada papildu slogu darba ļaudīm, un, kas ir zīmīgi, tad imigrācijas vilnis, kas šobrīd skar visu Eiropu, patiesībā, var daļēji atrisināt “vecās” Eiropas (Vācija, Francija, Beļģija…) nedienas ar pensijām, radot viņiem tik nepieciešamo darba ļaužu masu.

Lai arī grāmatas formāts ir vairāk kā akadēmiska rokasgrāmata ekonomikas studentiem, tomēr, daudz neiedziļinoties formulās un tabulās, tā palīdz labāk izprast pensiju sistēmu priekšvēsturi un attīstību arī ierindas cilvēkam. Manuprāt, tieši izpratnes veidošana ir tas, kas ir pats būtiskākais, lai stimulētu arvien vairāk cilvēkus pievienoties fondēto pensiju kapitāla vairošanai, un nepieciešamība tam ir tikai viena – brīdī, kad astoņdesmitajos un deviņdesmitajos gados dzimušie dosies pensijā, valstī var nebūt pietiekams skaits darbspējīgo ļaužu, lai nodrošinātu pensijas.

Neskatoties uz to, ka Latvijai ir izdevies laikus ieviest pensiju sistēmas reformu jau tālajā 2001. gadā, mums priekšā tomēr ir arī savi izaicinājumi, lai mazinātu pensionāru sociālās atstumtības risku. Minētā sociālā mērķa sasniegšanai Latvijas parlamentam un valdībai vēl ir jāveic virkne sociālekonomisku pasākumu sociālās aizsardzības sistēmas sakārtošanā. Tikmēr visus pārējos aicinu rūpēties par savu pensiju jau laikus pašiem – neatstāt to nejaušības ziņā.

Par autoru

Edgars Voļskis ir autors vairākiem zinātniskiem rakstiem un akadēmiskiem pētījumiem par sociālās apdrošināšanas sistēmas tendencēm Latvijā un pasaulē. Viņš ir ieguvis ekonomikas zinātņu doktora grādu, pētot Latvijas pensiju sistēmas pilnveidošanas iespējas un to ietekmi uz Latvijas tautsaimniecības izaugsmi. Savu profesionālo darba gaitu laikā viņš vairākus gadus strādājis Centrāleiropas un NVS valstīs. Edgars Voļskis ir studentu korporācijas Fraternitas Vanenica biedrs.

Autors: Edgars Voļskis
Nosaukums: Pensiju sistēmas darbības pamatnostādnes
Izdevniecība: Zvaigzne ABC
Izdošanas gads: 2011
Lappušu skaits: 78
ISBN: 978-9934-0-1863-3

 uzzini-cenu

Scroll To Top