Cik pilns ir jūsu spainītis? (Grāmatas apskats)

Cik pilns ir jūsu spainītis? (Grāmatas apskats)

Tavi darba apstākļi tevi kaitina, tu neesi apmierināts ar saviem bērniem, tavs laulātais draugs nu nepavisam nav tāds, kādu vēlējies… STOP! Kad pēdējo reizi par visām šīm lietām tev bija pozitīvas domas? Kad pēdējo reizi esi teicis kādus labus vārdus saviem darba kolēģiem, lai viņus uzmundrinātu? Kad pēdējo reizi esi paveicis kaut ko patīkamu sava laulātā drauga labā? Šī grāmata ir kā sen meklētā patiesība par to, kāda varētu būt pasaule, ja mēs paši sāktu mainīties un sāktu dzīvi uz pozitīvas nots.

Grāmata piedāvā pozitīvas stratēģijas darbam un dzīvei, kuras var pielietot tūlīt pat pēc grāmatas izlasīšanas. Grāmatas pamatdoma ir par to, ka katrā no mums ir neredzams spainītis, kas nemitīgi tiek piepildīts vai iztukšots, atkarībā no tā, ko citi mums saka, vai kā rīkojas attiecībā pret mums, kā arī, atkarībā no tā, kā mēs rīkojamies pret citiem. Kad mūsu spainītis ir pilns, mēs jūtamies lieliski. Kad tas ir tukšs – briesmīgi. Šīs stratēģijas parāda veidu, kā mēs varam piepildīt savus spainīšus, vienlaicīgi piepildot mūsu līdzcilvēku spainīšus.

Visas grāmatas pamatā ir psiholoģiski pētījumi, kas veikti sadarbībā ar Gallup Organizations un kas pierāda šīs pozitīvisma teorijas patiesumu. Dr. O. Kliftons sava mūža pēdējos 50 gadus veltīja pozitīvisma izpētei, līdz ar to tika aizsākts jauns pētījumu lauks: pozitīvisma psiholoģija, kas koncentrējās nevis uz to, kas cilvēkos ir nepareizs, bet gan uz to, kas cilvēku personībās ir pareizs.

Grāmatas pirmā nodaļa iesākumā traucēja uztvert grāmatas būtību, jo tā bija pozitīvisma pilnīgs pretstats, taču šī nodaļa tika ievietota ar domu, lai labāk varētu izprast negatīvisma iedarbību ko tā atstāj uz cilvēkiem. Līdz ar to liekot cilvēkiem mainīt savas domas vairāk uz pozitīva rakstura domām un emocijām.

Noskaņojoties uz pozitīvā viļņa mēs sev paveram daudz lielākas iespējas baidīt dažādus labumus, pēc kuriem mēs tik ļoti tiecamies:

Pozitīvas emocijas palīdz radīt labklājību, kā arī būtiski uzlabot garīgo un fizisko veselību.

Šīs grāmatas sniegtās pamācības ir noderīgas arī vadītājiem, jo tajā ir iekļauti vairāki piemēri par darbinieku stimulēšanu un lojalitātes vairošanu:

Saskaņā ar statistikas datiem, galvenais iemesls, kāpēc darbinieki aiziet no darba ir tāds, ka tie nejūtas novērtēti.

Autors piedāvā jaunu „Zelta likuma” konceptu, kas skan šādi:

Izturies pret citiem tā, kā viņi gribētu, lai tu pret viņiem izturies.

Šāds koncepts ir radies tikai tādēļ, ka daudzu pētījumu rezultātā tika noskaidrots, ka ne visi paņēmieni vienlīdz labi iedarbojas uz viesiem cilvēkiem. Galvenā doma attiecībā uz darbinieku stimulēšanu ir tā, ka atzinības izteikšana par viņu ieguldījumu jāpadara maksimāli personiska, jo tas uz viņiem atstās daudzkārt lielāku iespaidu un palielinās viņu lojalitāti vadītājam un pašam uzņēmumam.

Grāmata ir visnotaļ interesanta un katrs tajā var atrast kaut ko noderīgu, jo tajā ir daudzi dažādi sadzīviski piemēri, kuros ir diezgan viegli iztēloties pašiem sevi. Grāmata nav gara, kas var iepriecināt tos, kuriem lasīšanai nav tik daudz laika kā vēlētos.

Grāmatas paveiktais

Šis darbs iedvesmojis miljoniem cilvēku visā pasaulē, kā arī palīdzējis uzlabot darba vidi daudzos uzņēmumos. Dažas nedēļas pēc iznākšanas 2004.gada novembrī ierindojās ASV vispieprasītāko un atzinīgāk novērtēto biznesa un psiholoģijas grāmatu vidū, un 2005. gadā kļuva par New York Times un BusinessWeek grāmatu – bestselleru Nr.1.

Par autoru

Deviņdesmitajos gados Donalds O. Kliftons aizsāka pozitīvisma psiholoģiju, kas koncentrējas uz pareizo cilvēku personībās. Tagad daudzi pasaules vadošie zinātnieki pēta pozitīvo emociju radītos rezultātus.

2002. gadā Donalda O. Kliftona iesāktais darbs guva Amerikas Psihologu asociācijas atzinību, un tā viņu nodēvēja par pozitīvisma psiholoģijas vectēvu un par spēka psiholoģijas tēvu.

Donalds O. Kliftons bija sarakstījis vairākas grāmatas, tai skaitā arī Now, Discover Your strengths (Atklāj savu spēku – tagad), taču šī bija viņa pēdējā grāmata, kas balstījās uz viņa sešdesmitajos gados radīto teoriju, kas balstīta uz vienkāršas „kausa” un „spainīša” metaforas. Pirmais šīs grāmatas melnraksts tika pabeigts dažas nedēļas pirms viņa nāves 2003. gada septembrī.

Autors: Toms Rats un Donalds O. Kliftons
Nosaukums: Cik pilns ir jūsu spainītis?
Izdevniecība: Izdevniecības nams „Trīs”
Izdošanas gads: 2005/2006
Lappušu skaits: 132
ISBN: 9984-9722-3-2

uzzini-cenu

Scroll To Top