Ieraduma spēks (Grāmatas apskats)

Ieraduma spēks (Grāmatas apskats)

Vai tev ir gadījies, ka tu vadi automašīnu, bet tad kādā brīdī pieķer sevi pie domas, ka tu neatceries, kā izbrauci pēdējos četrus līkumus, vai veici pēdējos divus pagriezienus un jau esi veiksmīgi novietojis automašīnu garāžā? Tad zini, tavu ikdienu kontrolē spēcīgi ieradumi!

Kamēr ieradumi tikai veidojas, mums ir salīdzinoši viegli tos kontrolēt, taču, tiklīdz tie ir izveidojušies, tie gluži kā uzsāk paši savu dzīvi, veicot ierastās funkcijas automātiski, tiklīdz saņem attiecīgo impulsu, ļaujot atlikušo garīgo enerģiju veltīt citām, bieži vien sarežģītākām darbībām.

Līdzīgi kā visam uz šīs pasaules arī ieradumiem ir divējāda daba – tie var pārvērst mūsu dzīvi harmoniskā baudījumā vai arī, gluži pretēji, sagraut to pavisam, un tas, savukārt, ir atkarīgs no tā, kādus ieradumus mēs sevī attīstām. Daļu ieradumu mēs veidojam paši, taču arvien pieaugošu daļu ieradumu mūsos neapzināti veido lielās korporācijas, protams, ar mērķi no mūsu jaunajiem ieradumiem gūt peļņu.

Šajā grāmatā autors pēta, kas ir par pamatu tam, ka cilvēkiem veidojas ieradumi, un viņa mērķis bija noskaidrot – vai ieradumus ir iespējams mainīt? Šā procesa rezultātā viņš atklāja, ka ieradumu pamatā ir ieradumu cilpas, kuras sastāv no Signāla, Rutīnas un Atalgojuma, un tikai tad, kad esam noteikuši konkrētas rīcības ieraduma cilpas sastāvdaļas, mēs varam meklēt veidus, kā vecos netikumus aizstāt ar jaunu rutīnu.

Taču jāņem vērā, ka šī grāmata nebūs universālas “zāles” visiem mūsu netikumiem, jo katrs mēs esam atšķirīgs un atšķirīgi ir arī mūsu ieradumi un alkas, kuras kontrolē mūsu rīcību. Šī grāmata ļauj izprast sistēmu, kā darbojas ieradumi, jo tikai izprotot sistēmu, mēs esam spējīgi ieviest pārmaiņas. Tomēr autors arī brīdina, ka pārmaiņas droši vien nebūs ātras, un tās ne vienmēr ir vieglas. Bet ar laiku un pūlēm iespējams pārveidot gandrīz jebkuru ieradumu

Grāmata nelasās viegli, jo nav tradicionāla praktiskās psiholoģijas vai pašpalīdzības rokasgrāmata, bet gan apjomīgos pētījumos balstīts darbs, kura pamatā ir vairāk nekā 300 intervijas ar zinātniekiem un uzņēmējiem, kas tās saturu padara vērtīgu teju ikvienam lasītājam. Tomēr mani līdz galam neuzrunāja grāmatas formāts, kad sadzīviski piemēri mijās ar piemēriem no biznesa pasaules, turklāt, kad stāsti aprāvās pusceļā un turpinājās atkal citās lappusēs, bija grūti izsekot jau tā salīdzinoši sarežģītas grāmatas gaitai.

Par autoru

Čārlzs Duhigs ir The New York Times pētnieciskās žurnālistikas reportieris, un viņš raksta gan laikrakstiam, gan žurnālam. Viņš ir autors vai līdzautors rakstu sērijām Golden Opportunities (2007), kurā pētīts, kā uzņēmumi cenšas gūt labumu no novecojošiem amerikāņiem, The Reckoning (2008), kurā pētīti finanšu krīzes cēloņi un rezultāti, un Toxic Waters (2009), par arvien lielāko Amerikas ūdeņu piesārņošanu un likumdevēju reakciju uz to.

Par savu darbu Čārlzs Duhigs ir saņēmis Nacionālās Zinātņu akadēmijas balvu, Nacionālo žurnālistikas balvu, Džordža Polka balvu, Džeralda Lēba balvu, kā arī citus apbalvojumus, un viņš bija viens no 2009. gada Pulicera prēmijas finālistiem.

Čārlzs Duhigs ir absolvējis Hārvarda Biznesa skolu un Jeila Universitāti. Pirms kļūšanas par žurnālistu Duhigs strādāja privāto investīciju jomā un – vienu šausmīgu dienu – bija velokurjers Sanfrancisko.

Autors: Čārlzs Duhigs
Nosaukums: Ieraduma spēks
Izdevniecība: Zvaigzne ABC
Izdošanas gads: 2015
Tulkojums latviešu valodā: Jānis Barons
Redaktors: Kristīne Kupce
Lappušu skaits: 448
ISBN: 978-9934-0-5073-2

 uzzini-cenu

Scroll To Top