Prasme uzdot pareizos jautājumus (Grāmatas apskats)

Prasme uzdot pareizos jautājumus (Grāmatas apskats)

Cik bieži tu esi atstājis savus jautājumus neatbildētus tikai tāpēc, lai nepadarītu sevi par muļķi citu acīs? Domāju – pārāk bieži! Tādā gadījumā, ļauj man tev atgādināt kādu senu ķīniešu gudrību: Tas, kurš uzdod jautājumu, ir muļķis tikai līdz brīdim, kad saņem uz to atbildi. Tas, kurš jautājumus neuzdod, paliek muļķis uz visiem laikiem. Tieši to arī cenšas atgādināt šīs grāmatas autors Īans Kūpers.

Viņš ir pārliecināts, ka jautājumi, kurus esam uzdevuši dažādos dzīves brīžos, visādā ziņā ir mūs noveduši tur, kur atrodamies pašlaik. Kā arī svarīgi apzināties, ka dažkārt mūsu dzīvi visvairāk ietekmē nevis tie jautājumi, kurus mēs uzdodam citiem bet gan jautājumi, kurus adresējam paši sev. Taču sevis analīze nav vienīgais, kam cenšas vērst tavu uzmanību autors.

Dzīvē mums ir jāsaskaras ar dažādām situācijām un uz katru no tām, mums ir jāreaģē atšķirīgi. Vismaz vajadzētu tā darīt. Tāpēc svarīgi apgūt nepieciešamās prasmes, lai tu būtu gatavs kā uzdot jautājumus, tā arī atbildēt uz tiem, kas ir ne mazāk svarīgi. Viņš norāda, ka jautāšana ir ārkārtīgi nozīmīgs stūrakmens kā personiskajā dzīvē, tā biznesa pasaulē.

Grāmatas autors sarunu pielīdzina tenisa spēlei, kur abas puses pēc kārtas raida viena otrai jautājumus kā tādu tenisa bumbu. Un tā pat, kā pašā tenisa spēlē, arī sarunā virsroku gūst tas, kurš to dara vismeistarīgāk.

Tiklīdz būsi izpratis, ka tikai jautāšana ir vienīgais vissvarīgākais faktors, no kura atkarīgs, kas ar tevi notiks nākotnē. Tu pratīsi novērtēt, kā un kāpēc jautāšanas prasmes apguve tev nodrošinās noteiktu ietekmes un kontroles līmeni pār to, ko tu vēlies panākt.

Taču prasme uzdot jautājumus ir tikai puse no darba. Problēma ir tā, ka vairums cilvēki vienkārši neprasa to, ko grib saņemt, un tāpēc nav jābrīnās, ka viņi neko arī nesaņem. Tam par iemeslu varētu būt tas, ka viņi nemaz nezina, ko patiesi vēlas. Lai noskaidrotu, ko tu savā dzīvē vēlies, svarīgi uzdot sev konkrētus jautājumus. Kā otrs jautājumu neuzdošanas iemesls varētu tikt minēti cilvēku pašu radītie pieņēmumi. Nav jēgas jautāt tāpēc, ka: … mums nav nekādu izredžu; … viņi neuztvers mani nopietni; … viņi par mani smiesies; utt. Kā autors minēja, šie pieņēmumi šķiet reālistiski, taču tie kalpo tikai par ieganstu tam, lai attaisnotu neko nedarīšanu vai apslēptu bailes jautāt. Vienmēr un visur atceries: Par jautāšanu parasti nekas nav jāmaksā! Cik tev izmaksāja tas, kad pēdējo reizi uzdevi jautājumu? Necik? Un cik tev ir izmaksājis tas, ka tu jautājumu neesi uzdevis? Nereti tas cilvēkiem un organizācijām ir izmaksājis pārāk dārgi!

Bez tā, ka mēs uzdodam cilvēkiem jautājumu, lai noskaidrotu kādu mūs interesējošu informāciju, nereti mēs paši esam jautājumu adresāti. Par to autors runā arī savā grāmatā. Interesanti, ka neprasme atbildēt nereti ir iemesls saspringtai dzīvei. Kā viens spilgts piemērs tam ir jautājumi par palīdzības sniegšanu.

Nu jau viņsaulē aizgājusī TV zvaigzne Ričards Vaitlijs reiz sacīja: Man vienmēr patīk ļaudīm sacīt “jā” brīžos, kad viņiem jāpalīdz. Galu galā nekad nevar zināt, kad tu ar viņiem tiksies vēlreiz,- varbūt tad palīdzība būs nepieciešama tev. Šajā sakarībā Īanam Kūperam ir kas sakāms:

Ir daudz cēloņu, kas veicina stresu personīgajā dzīvē un darbavietā. Viens no tiem ir pārāk bieži teikts .

Ir jājūt savu iespēju robežas attiecībā uz spēju sniegt citiem palīdzību, un reizēm pienāk brīži, kad tev PIEKLĀJĪGĀ veidā kādam palīdzība būs tomēr jāatsaka.

Šī grāmata lasītājam piedāvā iepazīties ar dažādām jautāšanas tehnikām, kuras ir izstrādājis un dzīvē pielietojis pats grāmatas autors. Protams, viņš nesaka, ka visas šīs tehnikas darbosies jebkurā situācijā, taču tās noteikti dos tev būtiskas priekšrocības, kad nākamreiz būs jārisina saruna vai jānoskaidro kāda informācija. Nobeigumā tikai atgādināšu: Domājiet ar vērienu un prasiet neiespējamo! tikai tādā veidā var iegūt tieši to, pēc kā esi ieradies. Kā reiz britu konservatīvās partijas politiķis Lords Dārlings reiz sacīja: Nedrošs jautājums vienmēr saņems nedrošu atbildi..

Par autoru

Ījans Kūpers iepriekš darbojies kā lektors, ārštata autors un žurnālists, pēdējos vairāk kā 20 gadus Īans ir pavadījis kā konsultants, mācot, kā attīstīt personiskās iemaņas, kuras ir nepieciešamas komercuzņēmumos. Viņš ir viens no speciālistiem ar visbagātāko pieredzi Eiropā, viņš sniedz konsultācijas komunikācijas jautājumos gan atsevišķiem profesionāļiem, gan lielām servisa organizācijām. Viņš ir kļuvis īpaši pazīstams ar saviem dzīvajiem, reālistiskajiem, praktiskajiem un aizraujošajiem semināriem. Īans ir uzstājies ar lekcijām un semināriem gan savā birojā, gan publiskās sanāksmēs vairāk nekā 5000 reižu. Izmantodams daudzus no šajā grāmatā aprakstītajiem paņēmieniem, viņš ir palīdzējis tūkstošiem cilvēku rast risinājumu savām problēmām personiskajā dzīvē un komercdarbībā, rosinot pārmaiņas un paātrinot notikumu gaitu.

Autors: Ījans Kūpers
Nosaukums: Prasme uzdot pareizos jautājumus
Izdevniecība: Zvaigzne ABC
Izdošanas gads: 2009
Tulkojums latviešu valodā: Jānis Markots
Redaktors: Cilda Redliha
Lappušu skaits: 212
ISBN: 978-9934-0-0879-5

 uzzini-cenu

Scroll To Top